sobota, 23 kwietnia 2011

wielkanoc łowicka

Wielka Sobota, więc trochę o wielkanocy po łowicku. 

 

W Polsce na wielkanoc jaja zdobiono różnymi metodami. Były jednobarwne kraszanki, pisanki batikowe - malowane woskiem a później zanóżane w barwnikach, były drapanki i wreszczcie wyklejanki - takie jak w ŁowiczuDawniej,  chodziło się po wsi z kogutkiem i śpiewało. w zasadzie był to przywilej męski (feministyczna część mojego ja każe mi sądzić, że kobiety w tym czasie ciężko pracowały szykując święta). Młodzieńcy odwiedzali chałupy, a gospodynie nagradzały za przyspiewki jajami....
A w Poniedziałek Wielkanocny - Śmigus - Dyngus! W ruch szły nie tylko wiadra, ale też witki z gałązek... było więc przed czym uciekać ;-)

  


 Wesołych Świąt wszystkim!

3 komentarze:

  1. Dziękujemy! Wam również wiele radości i spokoju!

    OdpowiedzUsuń
  2. To skansen w Maurzycach? Fajnie tam jest?

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, jest tam FANTASTYCZNIE. Co prawda brakuje mi nieco tego "ożywienia", jakie było w muzeum wsi na Bornholmie - nie ma tu zwierząt, nikt nie piecze bułek i nie robi konfitur, ale przy odrobinie szczęścia można spotkać panie robiące wycinanki (weź swój papier, może czegoś się nauczysz). Są fajne stare maszyny i cudnie wymalowane domy...szkoda tylko, ze nie można wszystkiego dotknąć.

    OdpowiedzUsuń